Francúzsko – LYON a okolie

Francúzsko – LYON a okolie

Ako to väčšinou býva, veľa vecí v našom živote ani nemusíme plánovať a zariadia sa aj sami. A tak nejak som sa po Francúzsku potúlala o niečo viac. A teda som sa rozhodla, že vám o ňom aj niečo viac poviem. Svoje výlety som rozdelila do viacerých článkov, hlavne podľa regiónov a miest. Konkrétne v tomto si môžete prečítať o regióne o niečo južnejšie od Paríža a síce, o regióne Rhône-Alpes a treťom najväčšom meste Francúzska, Lyone.

Túto oblasť som mala šťastie navštíviť viackrát a tak vám tu zhrniem to naj, alebo ako by Francúzi povedali : „crème de la crème“ 🙂
Prvýkrát táto voľba nepadla však úplne náhodou, hlavným dôvodom bol Fête des Lumières (Festival svetla), vychádzajúci zo starej tradície zapaľovania sviečok na cestu Márii a Jozefovi, konajúci sa každoročne v deň mojich narodenín (8 december). Ako vášnivý fanúšik svetielok, sviečok a všetkého žiarivého som nemala nad čím váhať.

View this post on Instagram

. Fête des lumiéres as the best birthday gift 😊

A post shared by (@zuzan.ce) on

Navyše som natrafila na jedného fajn chlapca, ktorý išiel tým istým lietadlom, potom tým istým autobusom, kráčal tou istou cestou a nakoniec skončil v tej istej malej francúzskej dedinke ako ja a tak sme si povedali, že keď už sme tu takí spolu stratení, tak reku urobíme si aj nejaké výlety spolu. A tak som mala možnosť vidieť veľa krásnych miest a tak, ako som si priala po výlete do Paríža, podarilo sa mi navštíviť aj čarovný francúzsky vidiek. Medzi našimi výletmi si našla miesto aj táto krásna stredoveká dedinka Pérouges :

View this post on Instagram

. Médiéval mercredi 🇫🇷

A post shared by (@zuzan.ce) on

ale aj neďaleké, od Lyonu pol hodinu vzdialené (v tom čase) predvianočné mestečko Vienne :

View this post on Instagram

. Exploring France 😍

A post shared by (@zuzan.ce) on

a naplánovali sme aj rozprávkovú túru na pohorie Pilat, či samotný krásny Lyon:

Pilat, Parc naturel regional
View this post on Instagram

Lyon 🇫🇷🙂

A post shared by (@zuzan.ce) on

Nie som fanúšik preplnených turistických atrakcií a miest, kde sa to hemží ľuďmi, a tak som bola viac než vďačná aj za ďalšie „skryté“ miesta, ktoré dýchali príbehmi, no nie každý o nich vie a preto si zachovali svoju tajomnosť a čaro. Takými bol napríklad Palác bláznivého poštára Chevala (Palais Idéal du facteur Cheval), ktorý strávil 33 rokov zbieraním kameňov a stavaním svojho ideálneho kráľovstva, či stredoveký kláštor Chartreuse, ktorý v hlbokých horách regiónu Rhone-Alpes roky vyrába rovnomenný bylinkový likér.


Po a pred náročnými dňami plných nekonečného behania, lezenia a objavovania francúzskych kútov sme večery a rána trávili s francúzskymi špecialitami, pred Vianocami konkrétne zimnými (áno, majú jedlá, ktoré v lete len tak ľahko neochutnáte a naopak 🙂 ), ktoré nám dobíjali baterky. A teraz to tu trošku zahádžem jedlom, no polovica času strávená vo Francúzsku je čas strávený s jedlom, takže sa mu vyhnúť nemôžem, inak by toto moje Francúzsko nebolo Francúzskom 😀 :

View this post on Instagram

. France, tu m'as manqué 😊😍🇫🇷♥️🍀

A post shared by (@zuzan.ce) on

Môj obľúbený chod- „aperitif“ alebo po našom – predjedlo – Comte, Saucisson a anízový likér Pastis
Ten chlapec z letiska mi dokonca aj navaril a zhodou náhod môj najobľúbenejší hlavný chod – Tartiflette ! 😀 🙂
Galette (niečo ako slaná palacinka)
Môj obľúbený ranný rituál – voňavé čerstvé pečivo z pekárne, ktoré ma asi nikdy neprestane baviť 🙂
Pain au chocolat, pain au raisin a môj favorit croissant
Crepes o polnoci chutia najlepšie 😀
A ak ste sa zemiakov a syru ešte neprejedli, skúste Raclette 😀 – ešte viac syru a zemiakov! 😀
Typické jedlo v zime – Raclette
Samozrejme že som vyskúšala aj francúzsku delikatesu – slimáky 🙂

Veľké pardón, ak ste počas tohto článku vyhladli, no povedzte, nie je tento kúsok Francúzska čarovný? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak
en_USEnglish sk_SKSlovak