Where is Gdansk?

Where is Gdansk?

I'm in Gdansk. Where? In Dennmark? (word game- Dennmark in Slovak - Dánsko, similar to Gdansk)

No, no, in Poland. A túto odpoveď som pri našom februárovom výlete opakovala minimálne desaťkrát. Žiadne Dánsko, ale krásne prístavné mestečko na severe Poľska s rozprávkovým prístupom k Baltickému moru.

View this post on Instagram

. Never enough of 🌊♥️

A post shared by (@zuzan.ce) on

Práve sem sme sa vybrali na predĺžený posledný februárový víkend. Poľsko som už stihla navštíviť viackrát avšak odporúčania a chvály na mesto Gdaňsk nemali konca kraja a tak som túto krajinu navštívila po ďalšíkrát. No kde začať?

S očakávaním omrzlín a zamrznutých nosov nás na naše prekvapenie privítalo krásne jarné počasie so síce štrbavým ale doširoka usmiatym slniečkom. Vďaka tomu sme väščinu času strávili prechádzkami v meste (a potom samozrejme v kaviarni pri horúcom čaji, keďže na konci dňa nám zas až tak teplo nebolo 😀 ).
Ale pekne po poriadku. Prvý deň nášho príchodu sme sa krátko zorientovali, dali si naše prvé poľské raňajky (určite vyskúšajte breakfast burger!! 😀 ) a naše prvé kroky viedli na neďalekú pláž Brzezno.

View this post on Instagram

. Back to Nordics 🙂

A post shared by (@zuzan.ce) on

Krásna prechádzka za škrekotu čajok a zvuku rozbúreného mora nás správne naladila na nadchádzajúci výlet. Čo ale s (zase raz 😀 ) hladnými bruchami?
Síce bola oblasť, kde sme sa nachádzali obľúbenou dovolenkovou destináciou, v zime zíva prázdnotou a veru trochu sme sa prešli, kým sme našli otvorený podnik, kde by sme sa najedli a aj trochu zohriali. Ale stálo to za to! Na konci nášho hľadania sme našli útulnú chatku s kozubom a vianočnou výzdobou. Čo viac si priať?
S heslom objavovania krajiny – a teda aj jedla, sme sa chystali na našu prvú degustačku, a síce, pirohy. Pre nás Slovákov nič špeciálne nové, ale treba ochutnať aj konkurenciu 😀

Bryndzové pirohy s cibuľkou a slaninou

Ako bonus, keďže sa práve slávil Deň donutov, ktoré sú v Poľsku veľmi obľúbené, sme po našej chutnej voľbe pri zastávke na čaj a kávu, dostali ešte dezert – ochutnávku vysmaženého donutového cesta – toto bolo naozaj výborné 🙂 (a nezdravé 😀 )

Napapaní a potešení sme sa vybrali naspäť do centra mesta (pláž bola vzdialená asi tak 20 minút ale ľahko sa tam za 0,10 euro dostanete električkou) túlať sa po Gdaňských uličkách a objavovať Gdaňské podniky, čajovne a jednoducho miesta, ktoré si či už výzorom alebo atmosférou vyslúžili našu pozornosť.

Tu by som rada poznačila, že síce je Gdaňsk bohatý na mnoho útulných čajovní a barov, ak ste hladní, dopredu si overte, či v danom mieste aj varia. Veľakrát sa nám totižto stalo, že buď sme narazili na výhradne piváreň, reštauráciu alebo kaviareň, kde názov naozaj hral rolu (nie ako doma, že niečo malé a ľahké sa nájde aj v kníhkupectve 😀 )

Čo sa cien týka, povedala by som, že sa pohybovali v rozmedzí asi tak ako na Slovensku, verejná doprava bola o čosi lacnejšia, takisto ako aj raňajky, ktoré sme na jednom mieste našli v sume 2 za cenu jedných 😀

View this post on Instagram

. The best time of the day 😊

A post shared by (@zuzan.ce) on

veční raňajkožrúti 😀

Opisovať naše nekonečné prechádzky po tomto „Poľskom Amsterdame“, pri ktorých sme našli najtajnejšie zákutia jantárových pokladov, piwnej ulice a naskytli sa nám tie najkrajšie výhľady na celé mesto a najpestrejšie domčeky, by bolo asi veľmi rozsiahle a ani náhodou by vám to nenavodilo tú správnu atmošku. Namiesto toho vám sem pridávam pár fotiek, ktoré ako verím, dokonale opíšu Gdaňskú krásu 🙂

View this post on Instagram

Hello March ♥️

A post shared by (@zuzan.ce) on

View this post on Instagram

. Colours of Gdansk ♥️

A post shared by (@zuzan.ce) on


View this post on Instagram

. Sunsetting Gdansk 🌇

A post shared by (@zuzan.ce) on

View this post on Instagram

. Gdansk old town 🍀

A post shared by (@zuzan.ce) on

Na záver by som rada pridala ešte dva posledné tipy, a síce, Napoleonovské opevnenie neďaleko od centra mesta, ktoré je momentálne súčasťou interaktívneho múzea (vstup zdarma) a Múzeum II svetovej vojny, kde síce za vstup zaplatíte, ale ako absolútny muzeálny NEnadšenec, vám musím povedať, že lepšie a zaujímavejšie múzeum som asi ešte ani nenavštívila (strávili sme tam 3 hodiny a ani sme nestihli prejsť všetko – boli sme hladní 😀 )

Staré Napoleonovské opevnenie premenené na interaktívne múzeum neďaleko centra Gdansku
Nenápadne pôsobiaca budova skrývajúca poklady Múzea II svetovej vojny

Pár ďalších uličiek (ak ste v Gdaňsku, to hlavné, čo treba vidieť sú naozaj tie rozprávkové domčeky, tehlové kostoly, fontány , parky, veže a námestia..!) a typická prímorská večera s poľskými špecialitami v Kos-e.

Čerstvé šproty a typické poľské klobásky nesmú chýbať na vašom zozname 🙂

Posledná noc v Gdaňsku pred nami a následná ranná rozlúčka s mestom a neodolateľnými Paczk-ami (niečo ako naše šišky 🙂 )

Deň, kedy sme vymenili teplé raňajkové bistro za pouličnú predajňu Paczk-ov. No neoľutovali sme! 🙂

Čo dodať, asi len, že krajšie privítanie jari, ako sme zažili práve v Gdaňsku sme si ani nemohli priať 🙂 Určite sa sem ešte vrátime!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
sk_SKSlovak en_USEnglish